Ką daryti, radus mažą kačiuką?

Dažnai radęs visiškai mažą katinuką be mamos katės žmogus išsigąsta, ką su juo daryti nežino, arba atvirkščiai, mano, kad žino viską „iš nuogirdų“, o neapgalvoti veiksmai gali jam netgi pakenkti… Net jei nenorima atiduoti į prieglaudą, o priglausti pačiam, reikia šį tą žinoti.

1. Kas tai per vieta? Ar kačiukas/kačiukai vieni? Gal jie guoliukyje po balkonu ar dėžutėje, paslėpti krūmuose? Jei taip, didelė tikimybė, kad kažkur yra mama katė. Pasitraukite, palaukite, ji galbūt išėjo „pamedžioti“. Nečiupinėkite jų, jei NESATE TIKRI, kad pajėgsite prižiūrėti. Jei katė grįžta, netrukdykite jų, nufotografuokite „lizdą“ ir praneškite prieglaudai (su tikslia vieta), gal pavyks padėti, arba bandykite susemti visus kartu ir laikinai priglausti, kol išsidovanos, o katę sterilizuotumėte. Arba, jei vieta tikrai saugi, pvz., jūsų asmeninis kiemas, galima palaukti, kol kačiukai sulauks bent 1,5 mėn. amžiaus ir susemti tada, o katę sterilizuoti. Tačiau jei matote, kad visi serga, reikia veikti ryžtingiau.

2. Jei paėmėte kačiuką, kuris tikrai vienišas, sušalęs, nesaugioje vietoje, katės mamos nesimato, jūsų veiksmai:
* SUŠILDYKITE jį. Užantyje, dėžutėje su šilta pūsle ar buteliu vandens (tik apvyniotais medžiaga).
* PAGIRDYKITE jį. Nerizikuokite su karvės pienu, jei yra galimybė gauti ožkos pieno ar specialaus mišinuko (vet, vaistinėse, veterinarijose, zooprekių parduotuvėse).
* jei pats nelaka, reikia girdyti per švirkštuką ar pipetę.
* jei tuo metu neturite jokio pieno, bent jau šilto virinto vandens duokite, jei kačiukas neramus ir galimai dehidratavęs.
* jei kačiukas jau matantis, lakstantis, koordinuotas, tai žiūrėkit, ar jis jau gali ėsti kačiukų maistą. Arba pašerkit virta vištiena, tik saikingai. Maži kačiukai pirma išmoksta ėsti, paskui lakti, tad geriausia duoti šlapią maistą, o jei turit tik sauso – tai būtinai dar pagirdyti. Nes vandens trūkumas kenkia.
* jei kačiukas visai mažas, nulėpausis ar netgi dar neatakęs, jis gali nemokėti pats pasišlapinti ir pasituštinti. Padėkite jam. Tai vadinasi „NUSYSINTI“ 🙂 Paimkite vatos pluoštelį, sušlapinkite šiltame vandenyje, sumaigykite ir juo masažuokite kačiuko papilvę, tarpkojį. Taip katė mama, prausdama liežuviu, padeda kačiukams nusičiurkšti. Bet būkit atsargūs, nes jei šlapimo nemažai, kačiukas pavarys 😉 Beje, jei geria vien pienuką, nusituština tik kas keletą dienų, neišsigąskite. O šlapintis turi kasdien bent po vieną du kartus.
* jei ketinate jį laikyti, laikinai ar suvisam, kuo sparčiau užsirašykite PAS VETERINARĄ, kad apžiūrėtų, pasvertų, patikrintų ausytes, ar neturi blusų ir pan. Jei kačiukas aiškiai serga, apsisnarglėjęs, praplikęs, jokiu būdu neduokit jo savo gyvūnams „paprausti“: pirma į kliniką, o paskui bus matyt.
* Jei kreipiatės į prieglaudas, visados duokite PILNĄ informaciją: kas, kaip, kur, foto, kontaktai, miestas.

Mažylius pienčiulpiukus išauginti tikrai įmanoma, jei motulė gamta kažko neprimakaluoja… Dirbate? Galima tartis, kad neštumėtės jį į darbą, jei darbas ofise. Galima prašyti namie būnančių žmonių dienos metu jį prižiūrėti ir pamaitinti. Labai daug ko galima, jei labai nori:)

Ir dar – jei jūsų kieme ar sode šeriamos nesterilizuotos katės, patikėkit, jos ATSIVES KAČIUKŲ. Ir tikrai ne visus pajėgs priimti prieglaudos. Tai tiesiog fiziškai neįmanoma. Geriau susikaupkite, pasirūpinkite, pagaukite ir sterilizuokite, kol nevėlu.

Jei į kačiukus niekas nekreipia dėmesio keletą mėnesių, o paskui, kai jie jau sulaukėja, prašo priimti į prieglaudą, nenustebkite, jei jums atsakys ne. Susigriebti tikrai reikia anksčiau: nedovanojamais laukinukais prieglaudos negali užimti visų vietų. Sukako 2 mėnesiai – imkit iš lauko.

Leave a Reply