Mažas kačiukas, patekęs į naują, nepažįstamą aplinką, jaučiasi nejaukiai. Žmogus turi padėti jam nugalėti baimę ir nepasitikėjimą. Katinėlį reikia švelniai kalbinti, atsargiai glostyti, nedaryti staigių judesių, netriukšmauti. Naują, nepažįstamą vietą reikia apriboti (vienu kambariu ar pan.), patikrinti, ar nesama joje streso šaltinių, pavyzdžiui, kitų gyvūnų, triukšmo, šviesos mirgėjimo.

Svarbu, kad patalpoje, kurioje jis gyvens, matomoje vietoje būtų padėtas indelis su vandeniu, maisto dubenėlis ir dėžutė tualeto reikalams.

Į naują vietą atneštas kačiukas paleidžiamas ir kurį laiką paliekamas vienas, kad pats gerai susipažintų su vieta ir apuostytų visus daiktus bei įsitikintų, jog jam nėra pavojaus. Neverta būgštauti, jei keletą valandų jis nenorės išlįsti iš po lovos ar kitos saugios slėptuvės. Katės mėgsta slėptis po spinta ar lova. Kai kurios – užsikarti kur nors aukštai. Blogai, jei šeimininkas nekantrus ir griebiasi prievartos.

Patarimai gyvūnų augintojams

 

Rekomenduojame:

 • Palaukti kol kačiukas savaime apsipras;
 • Indelius su maistu ir geriamuoju vandeniu pastatyti netoli kokios nors slėptuvės;
 • Krepšelį, kuriame buvo kačiukas, gabenamas į naujus namus, palikti patalpoje, kad jis turėtų pažįstamą daiktą nežinomoje aplinkoje;
 • Kačiuką dėmesingai stebėti ir kartkartėmis švelniai kalbinti.

Pirmąkart paliestas maistas – tai pirmas prijaukinimo požymis.
Antras ir trečias požymis – gretimų kambarių apžiūra bei pažintis su buto gyventojais. Jei katė žino, kaip išeiti iš buto, vadinasi, ji jau visiškai apsipratusi su nauja vieta. Tada ją prižiūrimą jau galima išleisti į lauką.
Dar vienas pasitikėjimo požymis be maisto ėdimo – gyvulėlis atsiliepia į žmogaus balsą – neryžtingai murkia, riečia nugarą, glaustosi ir trinasi į įvairius daiktus. Kai kurie maži kačiukai pradeda žaisti su daiktu, pririštu prie virvutės. Tai padeda jiems greičiau adaptuotis. Kai kačiukas jau laisvai jaučiasi savo kambaryje, galima jį pamažu supažindinti su kitais buto gyvūnais, jei tokių yra. Jei bute gyvena šuo, reikia žinoti, kaip šis reaguoja į kates. Jeigu grėsmingai jas puola, tai į tokį būstą išvis nepatartina nešti kačiuko.

Pasitaiko, kad kačiukas naujoje vietoje nieko neėda. Dažnai dėl didelio streso sutrinka kai kurių organų veikla, išsivysto infekcinės ligos. Taip atsitinka silpno imuniteto gyvūnams, taip pat gyvūnams, kurie buvo stipriai prisirišę prie ankstesnių savo namų. Jei kačiukas nevalgo ilgiau negu dvi dienas, ypač jei negeria vandens, jį reikia skubiai vežti pas veterinarą, nes gyvūnui praradus daug skysčių, jam gresia dehidrataciją ir išsekimas, po kurio atsigaunama sunkiai, kartais gyvūnas net nugaišta.

Atminkite:

 • Visos pavojingos ir nuodingos medžiagos turi būti laikomos saugiai.
 • Tualeto dangtį laikykite nuleistą: kačiukas gali įkristi į vandenį.
 • Plastiko maišeliai turi būti saugiai padėti: kačiukas gali paspringti arba uždusti.
 • Smulkūs namų apyvokos reikmenys (adatos, sąvaržėlės, guminės juostelės) gali būti lengvai prarytos, todėl laikykite neprieinamoje vietoje.
 • Nelaikykite atviroje vietoje elektros laidų ir kabelių, taip išvengsite galimo elektros šoko.
 • Neleiskite kačiukui vaikščioti balkono atbrailomis: gyvūnas gali išsigąsti ir nukristi.
 • Prieš skalbdami patikrinkite, ar skalbimo mašinoje nėra kačiuko – tai mėgstama jų slėptuvė.

Pavojingi ir nuodingi augalai Jūsų kačiukui:

 • Lelijos
 • Azalijos
 • Narcizai
 • Pomidorų lapai ir kamienai
 • Rusmenės
 • Hortenzijos
 • Filodendrai
 • Amalai ir Puansetijos
 • Kukmedžiai

Jei Jūsų kačiukas vemia ar viduriuoja, o namuose auginate vieną iš šių augalų, apžiūrėkite augalą ar jis neapgraužtas. Jei taip, skubiai vežkite kačiuką pas veterinarą.

Rūpinimasis kačiuku

Vardas

Jūsų kačiukas greitai pripras prie savo vardo, kurį dažnai girdės, tačiau atminkite, kad jam daug lengviau yra įsiminti trumpą vardą.

Identifikacija

Kas metai pasimeta tūkstančiai naminių augintinių, todėl identifikacija yra privaloma. Ant lengvai įskaitomo identifikacinio ženkliuko užrašykite savo vardą ir telefono numerį. Jums taip pat derėtų apsvarstyti indentifikavimo mikročipo galimybę. Jūsų veterinarijos gydytojas suteiks Jums visą reikiamą informaciją šiuo klausimu.

Antkaklis

Antkaklis, ypač jeigu jis su identifikaciniu ženkliuku, parodys, kad Jūsų kačiukas priklauso Jums ir nėra valkataujantis. Rekomenduojame elastinius saugius antkaklius. Antkaklis turi gerai priglusti, bet 1–2 pirštai turi laisvai įsiterpti tarp kaklo ir antkaklio. Kačiukui augant nepamirškite atlaisvinti antkaklio.

Ėdalo ir vandens indai

Rekomenduojame įsigyti keramikinius arba nerūdijančio plieno neišsipilančius dubenėlius. Jie turi būti patvarūs ir valomi kas dieną. Visada turi būti patiekta šviežio geriamo vandens.

Šėrimas

Pirmieji kačiuko gyvenimo metai yra patys svarbiausi. Taigi toks pats svarbus yra ir pirmasis ėdalas. Tai, kuo Jūs pasirinksite šerti savo kačiuką, tiesiogiai įtakos jo augimą ir vystymąsi. Taigi labai svarbu įsitikinti, kad tas ėdalas yra subalansuotas, netrūks reikiamų vitaminų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų , kurių reikia augančiam kačiukui. Rinkitės maistą, rekomenduojamą veterinarijos gydytojų.

Žaislai

Jums bus dar smagiau žaisti su savo kačiuku, jeigu įsigysite keletą žaisliukų. Jie turėtų būti pakankamai dideli ir tvirti, kad nebūtų įmanoma jų sugraužti.

Gyvūnų transportavimo dėžutės

Tai pats saugiausias ir patogiausias būdas keliauti su kačiuku. Išsirinkite tokią, kuri gali būti lengvai valoma, su išimamu pagrindu.

Tualeto dėžutė

Užpildykite dėžutę kraiku ir pastatykite ją į pakankamai saugią ir privačią vietą. Kačiukui ji turi būti lengvai pasiekiama ir kuo toliau nuo ėdalo indų. Pasodinkite kačiuką į ją rytais ir vakarais ir greitai jis supras, kam dėžutė skirta – nepagailėkite augintiniui pagyrų, kai jis pasinaudoja dėžute.

Guolis

Padarykite savo kačiukui minkštą guolį, pavyzdžiui iš rankšluosčių ar apklotų, padėkite jį jaukiuose kampuose, kad skatintumėte kačiuką ten miegoti.

Nagų galandimo priemonės

Kačiukai galanda nagus, kad juos paaštrintų ir pažymėtų teritoriją. Būtinai įsigykite priemonių nagams galąsti, kad apsaugotumėte baldus ar užuolaidas.

Šokinėjimas ant darbastalių ir baldų

Jeigu kačiukas lipa ten, kur jam negalima, nukelkite jį. Padėkite jį ten kur jam galima ir nepagailėkite pagyrų.

Kailio priežiūra

Kačiukams patinka, kai juos šukuoja. Naudokitės naminiams gyvūnams skirtais šepečiais ar šukomis ir šukuokite plaukų augimo kryptimi bent kartą per savaitę, o ilgakailius kačiukus šukuokite kasdien. Taip sumažės ant grindų paliekamų kačiuko plaukų.

Ausų priežiūra

Ausys turi būti švarios, be matomų išskyrų ar blogo kvapo. Ausies valymui naudokite minkštą vatos gumulėlį.

Burnos priežiūra

Sveikos dantenos turėtų būti rausvos, dantys švarūs, be apnašų ir dėmių. Perkant kokybišką sausą ėdalą dantys išlieka sveiki. Jei vis dėlto kačiuko dantys atrodo nesveikai, galite kreiptis į veterinarą, kuris greitai nuvalys dantų apnašas.

Nagų kirpimas

Esant reikalui, jei kačiukas nesinaudoja specialiomis draskyklėmis, galima jam patrumpinti nagus. Juos kirpti reikia su specialiomis veterinarinėmis žirklutėmis. Kirpti iki vadinamojo nago „geluonies“ – rausvos nago dalies.

Akys

Akys turi būti skaidrios ir švarios. Švelniai nuvalykite traiškanas vatos kamuolėliu, suvilgytu šiltame vandenyje. Kiekvienai akytei naudokite naują vatos kamuolėlį ir valykite pradėdami nuo vidinio akies kampo į išorę.

Maudynės

Dažnai maudyti kačių nereikia, nes jos pačios save efektyviai prausia. Jeigu tikrai reikia, naudokite švelnų, specialiai katėms skirtą šampūną.

Nosis

Jums nereikia valyti katės nosies, tačiau jeigu pastebėsite išskyras ar žaizdeles, susisiekite su veterinarijos gydytoju.

Svoris

Idealaus svorio katei lengvai galima apčiuopti šonkaulius, ji turi atrodyti šiek tiek apvali, o pilvukas neturi būti įdubęs šonuose.

Mankšta ir treniruotės

Kačiukai iš prigimties yra labai aktyvūs, todėl juos reikėtų skatinti žaisti ir mankštintis, siekiant išvengti nutukimo ir su tuo susijusių problemų. Tačiau stebėkite, kad kačiukas neprarytų žaisliukų ir jų dalių.

Skatinkite gerą elgesį

Niekada nemuškite ir nešaukite ant savo kačiuko. Vietoj to pabandykite apipurkšti jį vandeniu, jeigu jis elgsis netinkamai, arba sudrauskite jį garsu – suplokite rankomis arba pakratykite skardinę pilną akmenukų.

Apsauga nuo blusų

Kad kačiukas turi blusų rodo juodos spalvos blusų išmatų kruopelės ant kailio ar guolyje, dažnas kasymasis ar kailio kandžiojimas. Naudokite tik veterinarijos klinikose pirktus produktus, griežtai pagal instrukciją ir reikalavimus, neperdozuokite.

Dehelmintizacija

Kačiukui reikia reguliariai sušerti tabletę nuo kirminų. Ją galite nusipirkti veterinarijos klinikose, kur gydytojas nustatys kačiukui reikiamą dozę. Niekados nevartokite per didelės vaistų dozės, tai gali baigtis kačiuko mirtimi.

Skiepai

Prieš kiekvieną skiepijimą reikia kačiuką dehelmintizuoti. Kačiukai skiepijami nuo 8–10 savaičių amžiaus. Vėliau skiepai yra pakartojami kačiukui sulaukus 12–14 savaičių. Trečią kartą kačiukas skiepijamas sulaukęs 1 metų. Vienerių metų kačiukas laikomas suaugusiu, o suaugusios katės skiepijamos vieną kartą per metus.
8–10 savaičių amžiaus kačiukas: skiepijama nuo rinotracheito, kalici viruso ir panleukopenijos. Papildomas skiepijimas – chlamidiozė, leukozė, infekcinis peritonitas.
12–14 savaičių kačiukas: skiepas nuo rinotracheito, kalici viruso, panleukopenijos, pasiutligės. Papildomas skiepijimas – chlamidiozė, leukozė, infekcinis peritonitas.
12 mėnesių (1 kartą per metus) kačiukas: skiepijama nuo rinotracheito, kalici viruso, panleukopenijos, pasiutligės. Papildomas skiepijimas – chlamidiozė, leukozė, infekcinis peritonitas.
Reguliarus skiepijimas padės išvengti Jūsų kačiukui daugelio mirtinų ligų ir prailgins jo gyvenimą.

Kodėl verta sterilizuoti/kastruoti kates?

Kačiukai paprastai sterilizuojami/kastruojami sulaukę šešių mėnesių. Tačiau esant būtinybei galima sterilizuoti/kastruoti ankščiau – nuo dviejų mėnesių amžiaus. Sterilizuoti ir kastruoti Rūpinimasis kačiuku galima ir suaugusias kates, tačiau sterilizuojant/kastruojant labai senyvo amžiaus kates gali kilti komplikacijų, todėl geriausia šias procedūras atlikti jauniems gyvūnams. Sterilizacija yra atliekama patelėms (pašalinama gimda ir kiaušidės), o kastracija atliekama patinėliams (pašalinamos sėklidės). Tai padeda išvengti kai kurių problemų, susijusių su Jūsų kačiuko augimu ir brendimu: pasireiškusi ruja, pasikeitęs elgesys, gyvūnas gali būti neramus ar net agresyvus, šlapinimasis ant sienų, baldų ir kilimų, įkyrus miaukimas. Jei išleidžiate savo katę į lauką, tačiau nenorite, kad jį susilauktų palikuonių, sterilizacija ir kastracija yra geriausia išeitis. Net jeigu įtariate, kad katė jau gali lauktis palikuonių, ją dar galima sterilizuoti. Patinų kastracija yra paprastesnė ir pigesnė negu patelių sterilizaciją. Tačiau sterilizuoti patelę bus daug pigiau, negu susilaukti nepageidautinų palikuonių, juos maitinti, suteikti būtinas veterinarines paslaugas šiems susirgus. Taip pat nėščia katė daugiau suėda, jai reikia daugiau priežiūros. Galimas komplikuotas gimdymas (reikalinga gimdymo pagalbą, Cezario pjūvis – papildomos išlaidos. Gimusiems kačiukams taip pat reikalinga nuolatinė priežiūra, neišvengiamos veterinaro paslaugos, tai pat – turėsite rasti jiems tinkamus šeimininkus. Porą kačiukų nėra sudėtinga padovanoti, tačiau šešis, septynis ar daugiau? Ir taip – mažiausiai dukart per metus, beveik visą katės gyvenimą. Klaidinga manyti, kad po sterilizacijos ar kastracijos gyvūnas praranda žaismingumą, labiau serga ar pasikeičia jo charakteris. Atvirkščiai, nustojus veikti gyvūno lytinėms liaukoms, dingsta agresija kitam gyvūnui, jis nebeženklina teritorijos, nesipeša su konkurentais, nebeieško patelių ar patinėlių. Žaismingumas, charakteris, įgimtos savybės išlieka tokios pačios ir niekur nedingsta. Tyrimais įrodyta, kad sterilizacija sumažina tam tikrų vėžinių susirgimų ir kitų sveikatos problemų tikimybę, o tai reiškia, kad Jūsų gyvūnas gauna galimybę gyventi ilgiau. Po operacijos gyvūnas jau kitą dieną jaučiasi gerai ir Jūs net nepastebėsite jokių gyvūnų elgesio sutrikimų. Norėdami sumažinti beglobių ir bedalių gyvūnų kiekį, turime pasirūpinti jų kastravimu arba sterilizavimu. Sterilizuodami ir kastruodami ne tik savo namines kates, bet ir beglobes, Jūsų kaimynystėje gyvenančias kates padėsite sumažinti beglobių kačiukų skaičių.

Leave a Reply